Max Payne 3 je žánrově dokonalá TPS s velice zajímavým příběhem. Opět jde o Maxe, jak ho známe. Rád do sebe lije skotskou, a to ne jen po pár panácích, a dál polyká prášky, jako by to byly lentilky. Samozřejmě k němu neoddělitelně patří i zabíjení gangsterů jako na běžícím páse.

Studio Rockstar Vancouver se rozhodlo udělat pokračování k předchozímu velice vydařenému Max Payne 2: The Fall of Max Payne. Pustili se do toho naplno a musím říct, že se jim to povedlo. Vznikla žánrově čistá střílečka, která vás dostane nejen příběhem, ale i velice přesvědčivým vizuálním zpracováním, které vám vyrazí dech. Rozhodně si tvůrci vyhráli s detaily v cut scénách nebo například v bullet timu, kde je skvěle využito rozmazávání. Tyto efekty jsou přítomny v hojném počtu a vzniká tak scéna jak z dokonalého filmu.

Grafické detaily činí hru originální a chytlavou. Dokonalost světel na diskotékách, stříkající krve, létajících kulek, explozí a všude létajících kousků skla je naprosto famózní.

Nový Max Payne se odehrává daleko od Maxovy domoviny, daleko od všech jeho příbuzných a známých. Max se nachází v malebném městě Sao Paulo v Brazílii. Uplynulo osm dlouhých let od příběhu Max Payne 2, ve kterém dal nadobro sbohem Moně Sax. I přesto, že uběhlo tolik let, nemusíte se bát, že by byl Max úplně jiný. Tvůrci zachovali jeho povahu se vším všudy. Stále má alespoň nějaký ten „zbytkáč“ a dál do sebe hází léky.

Max se v Brazílii živí jako osobní stráž jedné dost zazobané rodinky, která má jako asi každá zazobaná rodinka velký vliv. Náplň jeho práce je pro něj jako dělaná – po večerech chodí s příslušníky rodiny po barech a klubech, jen tak si popíjí a má se relativně dobře. A jak už to tak bývá, něco se pokazí, a tím se rozjede ten pravý masakr.

Jednoho večera v klubu Max hlídal hlavu rodiny, jeden gang z favel vtrhnul do klubu a otce společně s jeho ženou unesl. Tím to všechno začalo. Max se opět pouští do akce a zde se nabízí otázka: Proč? Vždyť je to jen bodyguard, tak proč teď jde a hodlá vyvraždit celý gang? Možná je to proto, aby konečně nějaká kulka z gangsterovy zbraně ukončila jeho „trápení“ a on odešel na věčný klid.

Samotná hra je vlastně o jedné věci. Střelba! Hra je zpracovaná velice podobně jako její předchůdci, a to vám může obnovit několik zajímavých vzpomínek z dřívějších her. Rozhodně se však nebudete nudit. Je zde jedna dost podstatná změna, totiž Maxovo stáří. Náš hlavní hrdina zestárnul, již není tak ohebný, rychlý, vytrvalý a odolný. Tyto okolnosti mění obtížnost hry. Nyní už Max nevydrží tolik ran a z důvodu stálého nedostatku medikamentů, se jedná o důležitý faktor ovlivňující váš herní styl. Hra má 5 stupňů obtížnosti a Medium není zdaleka poslední (Old School je). Budete muset více rozmýšlet používání schopností (bullet time, skoky do stran, úkryt), nábojů, léčiv atd.

Dalším výborným aspektem hry je agresivita a inteligence protivníků. Když budete v přestřelce dlouho čekat, tak je dost možné, že o svůj úkryt přijdete nebo že vás soupeř obejde a nepříjemně překvapí. Jak už jsem řekl, medikamentů bude pomálu, a proto s tím počítejte a neplýtvejte. AI se může dokonce schovat stejně jako vy, a proto promýšlejte, kdy co použít.

Je tu jedna zajímavá možnost, když už nevíte jak dál a pokaždé zemřete. Tato funkce se jmenuje auto-aim. Má dva stupně (semi a full) a může vám pomoci v těžkých a nepřehledných situacích. Zaměřovací asistent však ubírá na efektech vlastního stylu hry.

MP3 ovšem nezůstává pouze u singleplayeru. Multiplayer má ale bohužel jednu vadu. Místo toho, abyste se plni očekávání vrhli do ulic do takzvaných „Gang Wars“, hra vás přivítá v tutoriálu, kterým musíte projít. Tutoriál může trvat až 2 hodiny a než se dostanete ke slibovaným záživným módům, musíte plnit úkoly, nad jejichž záživností by se dalo polemizovat.

Jakmile se prokoušete tutoriálem, tak se vám celý multiplayer otevře a takřka zapomenete, že jste se museli prodírat nudnými úkoly pro začátečníky. Skvělé je, že v multiplayeru je stále co objevovat a čeho dosahovat. Získáváte experience, plníte výzvy, vylepšujete si zbraně a vaše zkušenosti s nimi. V bojích okrádáte mrtvoly, a tak si můžete nakupovat další zbraně a vybavení. Váš hrdina je omezen určitou nosností, která se mění s vaší úrovní, takže budete muset promýšlet, co vzít s sebou, a co nechat doma.

Vaší postavu si vytvoříte podle svého gusta díky velkému výběru oblečení a celkového vzhledu. Poté se jde do boje. Vylepšujete se a získáváte perky (Bursts), které vám vylepšují například průstřelnost kulek nebo již známí bullet time (ten v MP zpomalí pohyb všech nepřátel ve vašem zorném poli). MP obsahuje několik již známých módů, jako Deathmatch nebo Team Deathmatch, ale objevuje se zde i velice zajimavý mód Payne Killer, ve kterém jeden z hráčů hraje za Maxe a zbytek se ho snaží zneškodnit. Jakmile se to někomu podaří, stane se Maxem a hraje se dál.

V MP je jeden mód, který rozhodně stojí za malé pozastavení. Gang Wars je typ hry, kdy proti sobě nastoupí dva gangy a jdou po sobě hlava nehlava. Tato obří bitva má pět kol, přičemž v každém je vždy jiný úkol (donesení kufříku s penězi na určené místo, zlikvidování bomby,…). To dodává hře originální náboj a rozhodně vás to bude bavit. V posledním pátém kole se vám načítají body z kol předchozích a na základě celkového počtu bodů se vám vypočítá počet nepřátel, které je potřeba zlikvidovat. Z toho vyplývá, že závěrečné kolo je vlastně Team Deathmatch. Kdo jako první dosáhne nuly na svém odpočtu, vítězí.

V MP můžete také zakládat své vlastní gangy a klany. S nimi pak budete vstupovat do válek a získávat slávu a respekt. Do bitev můžete vsázet peníze a ty pak vyhrávat, což MP hezky zpestřuje. I když ve Válce gangů nejde tak úplně o týmovou spolupráci, i tak je to dobře zpracovaný mód, který vás rozhodně zabaví.

Max Payne 3 je velice vydařeným a zábavným pokračováním série. Opět zobrazuje hlavní postavu jako krvechtivého a nelítostného zabijáka, který stále rád pije a nebrání se žádnému střeleckému dobrodružství. Já osobně vám rozhodně hru doporučuji, ať už jen SP, anebo i MP. Je to jedna z nejlepších her v žánru čistých masakrálních TPS. Za mě palec nahoru!

Komentáře

komentářů